W Krynicy-Zdroju każdy znajdzie coś dla siebie

Krynica-Zdrój należy do najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce. Do położonego w Beskidzie Sądeckim miasta przyjeżdża także wielu turystów poszukujących z jednej strony aktywnego wypoczynku, z drugiej wrażeń artystycznych czy estetycznych. Miasto, w którym żył i tworzył malarz prymitywista Nikifor ma wiele malowniczych zakątków, budynków i widoków. Otoczona górami Krynica ma wiele zabytkowych drewnianych budowli – w mieście oraz w jego najbliższej okolicy znajdziemy kościoły, cerkwie, drewniane wille, które do dzisiaj służą turystom i kuracjuszom. Są w nich pensjonaty, kawiarnie, a w widocznej z daleka dzięki błękitnym ścianom „Romanówce” mieści się Muzeum Nikifora. Drewniane są również dwie z najstarszych pijalni wód mineralnych – Słotwinka i Jan.

Przy reprezentacyjnym deptaku oraz w jego sąsiedztwie znaleźć można także różne obiekty pochodzące z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku związane z działalnością uzdrowiskową. Okazale prezentuje się Stary Dom Zdrojowy, ze znajdującą się w środku pijalnią oraz zachowaną oryginalną salą balową. To tylko jeden z obiektów typowej dla zdrojowych miejscowości zabudowy. Deptak kończy się stacją kolejki jadącej na szczyt Góry Parkowej – miejsca, gdzie znajdują się liczne atrakcje dla dzieci – plac zabaw, park linowy, rajskie ślizgawki i zjeżdżalnie pontonowe, a także zaplecze gastronomiczne. W sezonie letnim korzystać można z wielu tras rowerowych, pieszych, odwiedzić punty widokowe, ścieżki przyrodnicze, jeździć konno, spróbować swoich sił w różnych rekreacyjno-sportowych dyscyplinach. Ciekawą propozycją jest paintball, wypożyczenie quada czy spływ kajakowy rzeką Poprad.Zimą Krynica-Zdrój stanowi jeden z większych ośrodków narciarskich, z wieloma kilometrami tras zjazdowych i biegowych, szkółkami narciarskimi dla osób w każdym wieku, naśnieżanymi i oświetlanymi stokami.

Kiedy zdecydujemy się spędzić tutaj urlop, na miejsce dotrzeć możemy pociągiem z wielu innych miast Polski. Na miejscu czeka niezwykle urozmaicone zaplecze noclegowe (Krynica) – są położone na stokach hotele z luksusowymi usługami, domy wczasowe, pensjonaty, pola namiotowe, znajdziemy bez problemu też gospodarstwa i inne kwatery prywatne oferujące noclegi. Krynica-Zdrój to także liczne sanatoria, również komercyjne, niektóre z długimi tradycjami, inne wybudowane niedawno, jako że miasto cieszy się niesłabnącą popularnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>