Walory polskich gór

Polskie góry to wspaniały pomysł na aktywne spędzanie czasu zarówno zimą, jak i latem. Na górskie wycieczki można się wybrać wraz z całą rodziną, a nawet małymi dziećmi. Trudniejsze szlaki są przygotowane dla wprawnych turystów, natomiast łatwiejsze prowadzące dolinami mogą przemierzać amatorzy i dzieci. W wielu miejscowościach górskich jest duża baza noclegowa [➜portal Meteor]. Kwaterę można wcześniej zarezerwować, wpisując w wyszukiwarkę internetowa frazę: ‚noclegi góry’.

Karkonosze [➜ Wikipedia] to najwyższe pasmo Sudetów. Położone są na południowym zachodzie Polski, przy granicy z Czechami. Dwa najpopularniejsze szczyty to Śnieżka górująca nad Karpaczem i Szrenica nad Szklarską Porębą. Znajdują się tu dwa bardzo popularne wodospady: Kamieniczka i Szklarki. Kolejną atrakcją są znajdujące się w Karkonoszach kotły polodowcowe, z czego najbardziej znane to: Śnieżne Kotły, Kocioł Łomniczki oraz Kotły Małego i Wielkiego Stawu. Cały obszar Karkonoszy znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, który obejmuje te tereny ścisłą ochroną. Oprósz górskich szlaków warto zwiedzić niesamowitą Świątynię Wang. Kościół ten został zbudowany w 1175 roku w Norwegi, po czym został rozebrany w 1832 roku i przeniesiony w Karkonosze. Co dziwne świątynia zbudowana został z samych klepek, bez użycia choćby jednego gwoździa. Warto tez zobaczyć Park Miniatur w Kowarach, gdzie wystawione są miniaturowe modele dolnośląskich pałaców, zamków i innych obiektów budowlanych.

Pieniny to jedno z najmniejszych pasm górskich znajdujących się w Polsce. Leżą pomiędzy Kotliną Orawsko-Nowotarską a Gorcami i Beskidem Sądeckim. Pomimo niewielkiej powierzchni znajduje się tu wiele atrakcji, które corocznie przyciągają turystów z całej Polski i z zagranicy. Największą atrakcją jest bez wątpienia Przełom Pieniński ciągnący się na przestrzeni 8 kilometrów, a na jego trasie są organizowane przez flisaków spływy drewnianymi tratwami. Nad przełomem wznoszą się dumnie szczyty Trzech Koron i Sokolnicy. Całe Pieniny znajdują się pod ochroną Pienińskiego Parku Narodowego. Znajdują się tu wąwozy Homole i Szopczański. Natomiast miejscowości Szczawnica i Krościenko są znanymi miejscowościami uzdrowiskowymi, w których wydobywane są lecznicze wody. Można tu tez zobaczyć dwa słynne zamki: Zamek w Czorsztynie i Zamek w Niedzicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>